Magyarosuchus fitosi – így nevezték el a hazánk területén lévő Gerecse hegységben egykor élt ötméteres őskrokodilt. A furcsának tűnő név latinul van, első része, a Magyarosuchus annyit jelent, magyar krokodil, második tagja, a fitosi a lelet megtalálójára, Fitos Attilára utal.
A történelmi jelentőségű lelet első darabjaira, csontokra és fogakra 22 éve bukkantak a Gerecsében, a Pisznice-hegy oldalában húzódó egyik kőfejtő 180 millió éves, vörös gumós mészkőrétegeiben. Ahogy haladtak a feltárással, kiderült, ennél jóval több részlet tárható fel.
Hamarosan kirajzolódott egy őshüllő 30-40 százalékban megőrződött csontváza. Tavaly már az is biztos volt, hogy egy mindaddig ismeretlen fajt találtak a magyar kutatók. Egy ragadozót, amely élete nagy részét a nyílt vízen töltötte, ám a szárazföldön is biztonsággal mozgott.
Őslénykutatók szerint egyébként krokodilhoz hasonlók lehettek a dinoszauruszok legkorábbi rokonai is. Róluk rendkívül sok „emlék” áll rendelkezésünkre fosszília, azaz ősmaradvány formájában. Azt azonban gyakran tévesen hisszük, hogy a mai krokodilok a dinoszauruszok leszármazottai.
Megjegyzés hozzáadása